Olejniczak / Sendecki Quartet — Jazznowiec — koncert

© Olejniczak Sendecki Quartet, Andrzej Olejniczak, Foto Radoslaw Pasterski
Data
Godzina
Miejsce
07/08
19:00
ZAMEK, JANOWIEC


OPIS

Liderami zespołu są dwaj wybitni polscy artyści od dziesięcioleci mieszkający zagranicą, ale pomimo sukcesów na światowych scenach stale utrzymujący kontakt z polską publicznością.

Andrzej Olejniczak i Władysław „Adzik” Sendecki rozpoczęli współpracę pod koniec lat siedemdziesiątych, w zespole Extra Ball. Te same zainteresowania, inspiracje i poszukiwania muzyczne skłoniły ich do założenia własnej grupy – Sunship, która po niedługim czasie istnienia stała się czołową polską formacją jazzową. W latach 80. obaj artyści wyemigrowali z Polski. Po wieloletniej przerwie, w roku 1999, Olejniczak i Sendecki zagrali razem na koncercie we Frankfurcie nad Menem i postanowili wznowić współpracę. Od tego czasu zagrali wiele koncertów, goszcząc też na festiwalach: Jazz im Palmengarten we Frankfurcie, Semana Grande de Bilbao (projekt Olejniczaka na kwartet jazzowy i orkiestrę symfoniczną), Krakowskie Noce Jazzowe, Gulf Jazz Festiwal, Bilbao BBK Ciclo Jazz. Program koncertów Andrzeja Olejniczaka i Władysława Sendeckiego opiera się głównie na ich autorskich kompozycjach, które łączą szeroki wachlarz brzmień – od współczesnego hard bopu do free-jazzu. Nie brak tu także wpływów klasycznej i ludowej muzyki polskiej (głównie w kompozycjach Sendeckiego) oraz hiszpańskiego flamenco Jego elementy pojawiają się w kompozycjach Olejniczaka. Materiał jednego z koncertów dwóch wielkich postaci światowego jazzu został zarejestrowany i wydany na CD w 2013 roku: Birthday Live #2 — Olejniczak/Senedecki European Quartet.

„Tym co dosłownie porażało ze sceny była niezwykła swoboda każdego z muzyków, doskonale potrafiących się znaleźć w każdej chwili. Mnóstwo improwizacji i tworzonych na bieżąco solówek, pełna spontaniczność i namacalna wręcz radość z wspólnego tworzenia muzyki. Poszczególne utwory rozbudowywane były do kilkunastu minut; niejednokrotnie Sendecki opierając się łokciami o fortepian zasłuchiwał się w solo Olejniczaka. Podobnie Olejniczak; ze zwieszoną głową zasłuchiwał się w tworzone przez kolegów dźwięki by częstokroć dopiero po kilku minutach przerwy w graniu wyczuć ten moment, tą chwilę kiedy czuje że powinien dołączyć. Koncert był niezwykłym przykładem chemii i tego czegoś… charakterystycznego tylko dla najwybitniejszych muzyków”. (Radio Jazz.fm)

TERMIN | 7 sierpnia, 19:00
MIEJSCE | Zamek w Janowcu — dziedziniec, ul. Lubelska 20, Janowiec
BILETY | 20 zł — sprzedaż w kasie Zamku w Janowcu (ul. Lubelska 20) i kasie Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym (ul. Rynek 19)

ANDRZEJ OLEJNICZAK – Światowej klasy saksofonista, współzałożyciel formacji String Connection. Od blisko 30 lat mieszka, tworzy i wykłada w Hiszpanii. Trzy jego jazzowe autorskie płyty nagrane w Hiszpanii stały się tam Płytami Roku („Catch” 1994, „Cycle Man” 1999, „Live at Altxerri” 2004).

WŁADYSŁAW „ADZIK” SENDECKI – „New York Village Voice” uznał Sendeckiego za jednego z pięciu najlepszych pianistów na świecie. Ten mieszkający i tworzący od lat na Zachodzie artysta łączy w swojej twórczości elementy jazzu i muzyki klasycznej. Współpracował z wieloma gwiazdami, by wymienić chociażby takie nazwiska jak: Billy Cobham, Michael i Randy Brecker, Marcus Miller, Al Jarreau, Larry Coryell, Jaco Pastorius. Aktualnie udziela się głównie jako pianista, kompozytor i aranżer NDR Big Band w Hamburgu.

Pozostali dwaj członkowie zespołu to wybitni przedstawiciele młodszego pokolenia polskiego jazzu: MICHAŁ BARAŃSKI na kontrabasie i MICHAŁ MIŚKIEWICZ na perkusji.

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo, w tym dotyczące przestrzegania procedur związanych z epidemią COVID-19, odpowiada bezpośrednio organizator projektu.


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW