AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Prognoza na jutro – filmowa wizja nieodległej przyszłości

© Śniegu już nigdy nie będzie, dir Małgorzata Szumowska, dis Monolith Films

Nie ma nic pewniejszego w życiu niż zmiana – to zdanie można było uznać za nadrzędne w roku 2020, w którym świat wypadł ze swojego stałego toru na zupełnie inną orbitę, zmieniając – niekiedy radykalnie – nasze możliwości, przyzwyczajenia i sposoby funkcjonowania. Narracja pandemiczna przyćmiła inne istotne sprawy i problemy do rozwiązania, które przez to wcale nie stały się mniej palące.

„Jestem twój” („I am your man”) Marii Schrader podejmuje temat relacji człowieka i sztucznej inteligencji. Alma, naukowczyni pracująca w Muzeum Pergamońskim w Berlinie potrzebuje funduszy na swoje badania. Zgadza się na udział w eksperymencie – do jej domu wprowadza się Tom, mężczyzna doskonały: przystojny, elokwentny, z bogatą wiedzą, podający szampana z truskawkami i poranną kawę. Co kryje się za jego irytującą wręcz doskonałością? Film zaprezentujemy w sobotę, 7 sierpnia, a naszym specjalnym gościem (online) będzie Maren Eggert, która za rolę Almy zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale.

Diagnozę społeczną dotyczącą nierówności społecznych i nadużycia władzy stawia Michel Franco w mrocznym dystopijnym thrillerze „Nowy porządek” („New Order”). Uliczne protesty odbywają się w dniu wesela przedstawicieli stołecznej elity. Demonstracje przeradzają się w zamieszki, a później w krwawy zamach stanu. Wizja kreślona przez Franco jest szokująca, a nowy porządek, rosnący na gruzach poprzedniego systemu, daleki od doskonałości. Meksykański reżyser, do tej pory opowiadający historie indywidualne, wręcz intymne, opisał problem w skali światowej, który może wydarzyć się wszędzie. Na tę projekcję zapraszamy w sobotę, 31 sierpnia.

Zaprezentowany po raz pierwszy na tegorocznym festiwalu w Wenecji „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta łączy społeczną satyrę z ekologiczną przestrogą. Film portretuje klasę średnią, zderzając jej puste życie na strzeżonym osiedlu z losem Żeni – masażysty, migranta urodzonego w Czarnobylu. Żenia może być postrzegany jako personifikacja samoodnawiającej się natury, która pozostawiona sama sobie jest perpetuum mobile. Pytanie brzmi, czy ludzka ingerencja w świat nie jest zbyt głęboka, by natura tym razem mogła się odrodzić samoistnie i co zrobimy ze świadomością nadciągającej katastrofy ekologicznej? Filmem otworzymy retrospektywę „I Bóg stworzył aktorkę – Agata Kulesza” w niedzielę, 1 sierpnia, zapraszamy na pokaz oraz spotkanie z bohaterką retrospektywy.

Opowiedziane współcześnie, ale mocno osadzone w przeszłości są „Poufne lekcje perskiego” Vadima Perelmana (czwartek, 5 sierpnia), w sposób dobitny pokazujące śmiercionośny system nazistowski oraz kwestię fikcyjnej tożsamości, która może być wybawieniem, ale też pułapką. „Smak głodu” Christoffera Boego podejmuje bardzo współczesną kwestię grania wielu ról społecznych jednocześnie i kosztów zorientowania na życiowy sukces (niedziela, 1 sierpnia). „Człowiek który sprzedał swoją skórę” w reżyserii Kaouther Ben Hani podejmuje kwestie migracji, poczucia prawdziwej swobody i wolności czy granic w sztuce (sobota, 7 sierpnia).

Zapraszamy na projekcje, wydarzenia i spotkania z twórcami. BNP Paribas Dwa Brzegi — 15. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia 2021 r. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE.



« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW