Malowniczy Kazimierz Dolny stał się świętem filmu i sztuk pokrewnych po raz piętnasty. BNP Paribas Dwa Brzegi to filmy od wczesnego ranka – jak na letnie standardy oczywiście, bo projekcje zaczynamy od 10:00 rano – do późnego, gwiaździstego wieczora. W Kazimierzu gwiazdy błyszczą nie tylko na ekranie: przyjeżdżają goście i dzielą się z nami swoimi pasjami, inspiracjami i tajnikami pracy.
„Ogniem pisane” (reż. Sushmit Ghosh, Rintu Thomas) to zmagania młodych niezależnych dziennikarek z regionu Uttar Pradesh, które wbrew mocno zakorzenionemu systemowi kastowemu próbują zbudować niezależną agencję informacyjną. W Kinie Lubelskim dziś również przedostatni blok filmów krótkiego metrażu, a po projekcji spotkanie z twórcami w Café Bursztynowa. Debiutująca reżyserka, również scenarzystka i odtwórczyni głównej roli w filmie „16 mgnień wiosny” Suzanne Lindon zaprosi nas z kolei do Paryża, miasta miłości, który jest tłem do nastrojowej opowieści o uczuciach.
Dziś również poruszająca historia, piękne malarskie kadry i niezwykłe kreacje aktorskie Agaty Kuleszy i Agaty Buzek w filmie „Niewinne” (reż. Anne Fontaine), który przypomnimy w ramach retrospektywy aktorskiej „I Bóg stworzył aktorkę”. Polecamy również „Gniazdo” (reż. Sean Durkin), o marzeniach o lepszym życiu, przeradzającym się w obsesję z Judem Law i Carrie Coon. W sekcji „Muzyka – moja miłość” włoski film o poecie, piosenkarzu, artyście Luciu Dalli „Per Lucio” (reż. Pietro Marcello), pokazujący postać artysty w kontekście powojennej historii Włoch.
O 15:15 w Café Bursztynowa polecamy udział w wydarzeniu „Przyszłość polskiej kultury w świecie cyfrowym — debata ZAIKS”. Podczas debaty zostanie poruszonych kilka wątków, m.in.: odmrażanie kultury oraz pomoc polskim sektorom kreatywnym podczas pandemii, nowe technologie, a dystrybucja kultury we współczesnym świecie czy finansowanie kultury w Polsce. Tematy ważne i bardzo aktualne.
Wielbicielom sztuki polecamy kilka inspirujących wydarzeń. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na wystawę zatytułowaną „Janusz Oskar Knorowski. Ciemna strona raju”, która prezentuje dotychczasowy dorobek artysty z lat 1988-2021. Warszawa-Kazimierz: te dwa miejsca wyznaczają obszar nie tylko fizyczny, ale także mentalny wystawy. Kontynuacja cyklu prezentacji i opowieści Doroty Szczuki o dawnym Kazimierzu – w formie prezentacji starych, czasem unikatowych fotografii, w klimacie kina retro do zobaczenia w Muzeum Koguta i Kazimierskich Tradycji Kulinarnych („Kazimierz na starej fotografii. Kuchnia i smaki dawnych lat”). A dla tych, którzy zdecydują się na małą wycieczkę czeka wystawa Tomka Sikory, związanego z Mięćmierzem światowej sławy artysty fotografa, który od kilkunastu lat prezentuje na płocie w centralnym punkcie wioski cykle swoich prac, przybliżając szerokiej publiczności swój przenikliwy punkt widzenia na rzeczywistość.
BNP Paribas Dwa Brzegi — 15. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia 2021 r. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE.
« Informacja organizatora („Róża”, „Jeszcze jest czas”) NUMER TRZECI [2021] »
ZNAJDŹ NAS