Tegoroczna sekcja Muzyka – moja miłość składa się z siedmiu filmów, z których każdy pokazany zostanie na Dwóch Brzegach po raz pierwszy w Polsce. Paolo Conte, Charles Aznavour, Lucio Dalla, fado śpiewane na ulicach Lizbony, zespół rockowy Fanny, norweska grupa a-ha oraz Teatr Tańca Bangarra – to bohaterowie, którzy w prezentowanych filmach otwierają przed nami swój świat, nie tylko ten zawodowy, ale też prywatny, intymny świat wspomnień zatrzymany w archiwalnych zdjęciach i nagraniach.
W roku 1948 Edith Piaf podarowała młodemu artyście kamerę Paillard-Bolex, z którą ten nie rozstawał się aż do roku 1982. Kręcił wszystko: podróże, koncerty, spotkania, miejsca i ludzi. Tak powstał film „Aznavour by Charles”, autobiograficzny, filmowy dziennik legendarnego wokalisty, kompozytora, autora piosenek i muzyki filmowej Charlesa Aznavoura. Niezwykły dokument, który oprócz pięknych piosenek francuskiego mistrza pokazuje też świat, który już bezpowrotnie przeminął. Podobnie jak w filmie „Per Lucio”, gdzie miesza się historia osobista Lucio Dalli z historią Włoch. To oryginalne połączenie rzeczywistości i marzeń, ukrytych w odnalezionych materiałach ze zbiorów prywatnych i publicznych, oficjalnych i amatorskich. To obraz Włoch tak jak widział je Lucio Dalla.
W swój intymny świat zabiera nas też największy, najbardziej oryginalny autor piosenek, kompozytor, muzyk, którego głos jest tak charakterystyczny, że raz usłyszany pozostaje z nami na zawsze: Paolo Conte. Kolumna Trajana włoskiej sceny muzycznej, jak mówi o nim w filmie Roberto Benigni. Conte, który rzadko udziela wywiadów, tu otwiera przed nami całą historię swojego życia, która zaklęta jest w jego kompozycjach („Paolo Conte, via con me”). Niezwykły artysta i wyjątkowy, niebanalny mężczyzna Paolo Conte.
„FANNY: The Right to Rock” zachwycił mnie ze względu na jego bohaterki: cztery wspaniałe rockwomenki, które na przełomie lat 60. i 70. założyły w garażu zespół rockowy, wydały pięć albumów ocenionych bardzo wysoko przez krytykę i przepadły, bo… no właśnie, o tym jest ten znakomity dokument, który powstał dzięki temu, że David Bowie postanowił ocalić Fanny od zapomnienia.
W muzyce czasami trudno znaleźć racjonalne wytłumaczenie, dlaczego jedni osiągają sukces, a inni nie. Fenomen trzech chłopaków z Norwegii, którzy w latach 80. założyli zespół a-ha jest tego najlepszym dowodem. 50 milionów egzemplarzy płyt sprzedanych na całym świecie i piosenka „Take on Me”, która nie schodziła z list przebojów rozgłośni radiowych w całej Europie. W filmie „a-ha: The Movie” muzycy sami próbują zrozumieć, dlaczego właśnie im się udało.
Muzyka i taniec jako droga do wolności i sposób na podkreślenie własnej tożsamości, jako inspiracja do życia w zgodzie z sobą. To historia trzech braci Aborygenów, którzy stworzyli Bangarra Dance Theatre. „Firestarter” jest podróżą przez trzy dekady istnienia teatru tańca, będącego symbolem walki o kulturę Aborygenów w Australii, a w sensie uniwersalnym pokazuje siłę sztuki w budowaniu społeczeństwa świadomego swoich korzeni.
Do zachowania swojego status quo dążą też artyści fado, nie ci występujący na wielkich scenach, ale ci od pokoleń mieszkający w Lizbonie, dla których fado jest sposobem komunikowania się, walki z przeciwnościami losu. Mają swoje małe kluby, w których spotykają się każdego wieczoru. Ekspansywna turystyka i deweloperzy wykupujący stare kamienice, pozbawiają ich tego, co stanowi o sensie ich życia. Marta, Jean Marc i Luis, bohaterowie filmu „Silêncio – głosy Lizbony”, przylatują do Kazimierza Dolnego, by w niedzielę 1 sierpnia o godz. 22:00 wystąpić w specjalnym koncercie przed premierowym pokazem filmu na Dwóch Brzegach.
Zapraszamy, to będą niezapomniane chwile.
Grażyna Torbicka
Dyrektor Artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
15. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia 2021 r. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE.
« Tony Gatlif: Droga znaczy wolność Program BNP Paribas Dwa Brzegi — 15. Festiwal Filmu i Sztuki »
ZNAJDŹ NAS